Moja mniejsza kopia rosnąca tuż obok, czyli jak być dobrym wzorem

Udostępnij artykuł
2018-08-07 | Julia, mama trzyletniej Zuzi
Kiedy zostajemy rodzicami natychmiast zaczynamy wyobrażać sobie życie naszego dziecka i jak będziemy je kształtować. Co chcielibyśmy, aby nasze dziecko lubiło, jakie powinno mieć zainteresowania, co będzie studiowało i jaki zawód wykonywało, a głównie: jakim człowiekiem będzie. Narzucanie sobie i innym pewnych koncepcji i ideałów jest bardzo trudne do uniknięcia.

Zanim pozwolisz sobie puścić wodze wyobraźni musisz zdać sobie sprawę z jednej rzeczy. Dla Twojego dziecka przez długi czas będziesz całkowicie wyjątkową i doskonałą osobą. Choć brzmi to kusząco, w rzeczywistości stanowi to całkiem spore wyzwanie. Mała istotka nieustannie Cię obserwuje i chce być dokładnie taka jak Ty. We wszystkim.

Oznacza to, że mogę sobie życzyć, aby moje dziecko nie oglądało telewizji, nie zaczęło palić pewno dnia i żeby było wysportowane i prowadziło zdrowy tryb życia, ale jeśli nie będzie ono widziało tego w domu, dość trudno będzie mu zmierzać w tym kierunku. Cóż... kiedyś może mu się uda, ale dlaczego nie spróbować mu pomóc?

„Każdy z nas na początku chciał być perfekcyjny i samemu radzić sobie ze wszystkim. Ja również przeczytałam obowiązkowe lektury i byłam przekonana, że będę działać w najlepszych interesach mojego dziecka. Jednakże dość szybko odkryłam, że bycie dobrze poinformowanym jest dobre tylko do pewnego stopnia,” My, współcześni rodzice, spędzamy zbyt dużo czasu rozmyślając nad sugestiami z mądrych książek, podejmując różne sposoby wychowania i chcąc być najlepszymi rodzicami na świecie. Lecz, gdy Twoje dziecko potem mówi: „Ale mamo, Ty też to robisz”, nie znajdziesz żadnego dobrego argumentu. Bo tak naprawdę nie istnieje. I to może być powód, dla którego dzieci mogą sprawić, że staniemy się lepszymi ludźmi. Kiedy widzimy, jak tracą panowanie nad sobą tak samo, jak my wczoraj, to jakbyśmy patrzyli w lustro. W ten sam sposób odzwierciedla ono nas i ich.

Jeśli jesteś zainteresowany marką Marsjanki Futura zapisz się do newslettera, bądź na bieżąco i otrzymuj najnowsze informacje.

Zapisz się teraz do newslettera.

Podobne artykuły z sekcji mamy

Pozwól ojcu wypracować swoje własne metody

MATKI RODZĄ, OJCOWIE DORASTAJĄ DO RODZICIELSTWA

Czytaj dalej

Chcesz googlować wieczorem? Lepiej pośpij sobie

SZUKASZ DOBRYCH PORAD? W INTERNECIE ZNAJDZIESZ TAKŻE MNÓSTWO ZŁYCH RAD

Czytaj dalej

Suplement diety

Sprawdź, w której aptece w okolicy dostaniesz nasz produkt!

Sprawdź teraz